Čo je to dojčenie
„V minulosti bola otázka dojčenia alebo nedojčenia otázkou voľby životného štýlu. To, čo už teraz vieme o vývine mozgu, robí z dojčenia zásadnú otázku verejného zdravia.“
Profesorka Gail Storr, RN PhD., dekanka Fakulty dojčenia,
University of New Brunswick, Fredericton, Kanada
Dojčenie je omnoho viac, než len výživa dieťatka materským mliekom. Dojčenie bábätko stimuluje aj vďaka tomu, že počuje tlkot matkinho srdca, zvuk jej hlasu, vníma jej dýchanie, cíti vôňu jej tela, jej pokožku, to, že ho drží v náručí, chuť jej mlieka, vidí jej tvár, je si vedomé, že je pri ňom. Dojčenie pomáha vytvárať vzťahovú väzbu. Je to viac, než len jedenie – primárnym účelom je vytváranie prepojení v mozgu dieťatka. Mozog sa plnohodnotne utvára a dosahuje stav úplného a komplexného rozvoja práve vďaka vplyvu zážitkov v rannom období života. Tieto zážitky pochádzajú z vytvárania vzťahovej väzby. Po pôrode má mozog dve kľúčové senzorické potreby: čuch a kontakt. Obe tieto potreby sú prepojené priamo na amygdalu, ktorá je zodpovedná za vznik nových mozgových prepojení. Na začiatku života je udržanie kritickej úrovne taktilnej (t.j. hmatovej, dotykovej) stimulácie dôležité pre normálne vyzrievanie mozgu. Oblasti amygdaly sú v zlomovom období vyzrievania v prvých dvoch mesiacoch života.
Vnemy, ktoré vytvárajú mozgové prepojenia:
- vzájomný pohľad matky a dieťaťa,
- dieťa cíti vôňu matky,
- cíti chuť mlieka,
- dotýka sa matkinej pokožky,
- vzájomný kontakt koža na kožu,
- spredu ho matka ohrieva,
- zozadu cíti matkin dotyk,
- pohybuje sa spolu s matkou,
- počúva matkin hlas.
Dojčenie, významný neviditeľný urýchľovač vývinu dieťatka, pozostáva z dvoch vecí:
- samotné materské mlieko so svojimi nenahraditeľnými funkciami,
- satie na prsníku (toto sa až príliš často neberie do úvahy).
Dojčenie znamená satie na prsníku. Dojčenie dokáže dieťatko utíšiť, uspať, uspokojiť, dáva mu pocit bezpečia, odstráni bolesť, dodá energiu, pozitívnu náladu, reguluje telesnú teplotu dieťatka, pomôže tam, kde často nepomáha nič iné.
Dojčenie:
- u matky vytvára silný pocit lásky a vysokú úroveň schopnosti reagovať na individuálne potreby dieťaťa,
- dieťaťu dáva pocit bezpečia, vnáša do jeho života príjemné pocity, pocit organizovanosti, pociťuje ústa, tvár, hlavu ako príjemné, pociťuje hlad a nasýtenie.
Vysvetlivky:
- Amygdala (lat.: corpus amygdaloideum) je párová mozgová štruktúra stavovcov (vrátane človeka), umiestnená v strednej časti spánkového laloku a ako súčasť Papezovho emočného okruhu je prepojená hojnými dráhami s ostatnými časťami limbického systému a s mozgovou kôrou. Amygdala hrá hlavnú rolu pri formovaní a uchovávaní pamäťových stôp spojených s emočnými zážitkami s emocionálnym zafarbením. Významne ovplyvňuje chovanie pri strachu a radosti. (Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Amygdala; Trojan, Stanislav, a kol. Lékařská fyziologie. 4. vyd. Praha: Nakladatelství Grada Publishing, a. s. 2003, 689 a 690 s. ISBN 80-247-0512-5.)